Nuskardeno „Sekminių ragelis“

Gegužės 22-ąją dieną Žeimelio gimnazijoje baigėsi savaitė, skirta kraštotyrininko J. Šliavo 85-osioms metinėms ir Etnografinių regionų metams paminėti. Šia proga visi mokyklos mokiniai, mokytojai, tėveliai buvo pakvieti į etnografinę šventę „Sekminių ragelis“. Su dideliu džiaugsmu gimnazijoje tą dieną apsilankė ir svečių: Seimo narys Vitalijus Gailius, jo patarėjas Gintaras Šiurna, Pakruojo savivaldybės švietimo skyriaus vedėja Irena Mažulienė, Žeimelio seniūnė Vitalija Dobrovolskienė. Šventė vyko berželių šakelėmis, alyvomis išpuoštame mokyklos vidiniame kiemelyje. Renginį pradėjo šeštokai kartu su muzikos mokytoja Irmina Nogobodiene grodami sutiktuvių maršą. Žodį tarė mokyklos direktoriaus pavaduotoja Raimonda Gasperavičienė. Ji priminė Sekminių papročius ir pakvietė švęsti taip, kaip tą šventę yra aprašęs J. Šliavas. Grojant kaimo kapelai mokiniai ir mokytojai ruošėsi šventei: dengė drobinėm staltiesėm stalus, pynė vainikus, darėsi švilpynes. Įdomu buvo pamatyti, kaip dirba amato žinovai – vantų rišėjai, krepšių pynėja, duonos kepėja. Triūsė ir gaspadinės – jos didžiuliame katile virė ką tik suraitytus virtinius-būtiną Sekminių patiekalą. Netrukus dainuodami piemenukų dainą ir gindami vainikėliu papuoštą ožkytę ant pievelės kartu su savo mokytoja Lena Zapalskiene suėjo ketvirtokai. Įkandin jų dainą ir šokį pademonstravo patys mažiausi – darželinukai, būsimieji pirmokai. Dainavo antrokai, trečiokai. Juos ir kitus svečius skaniomis bandelėmis vaišino tautiniais rūbais apsirengusios mokytojos. Paragavę bandelių, sudainavo liaudies dainą dešimtokai, parodė, kaip šokti ratelius, o paskutiniam šokiui sukvietė visus šventės dalyvius. Pailsusius šokėjus atgaivino lūpinės armonikėlės meistro Vytauto Pakalnio pagrota melodija ir rabarbarų kompotas. Išalkę šventės dalyviai gavo skanių virtinių, sakoma, kad jų reikia suvalgyti bent septynis – gal kas tiek ir įveikė, alkanų tikrai neliko. Gera nuotaika, linksmybės, gražus bendravimas tęsėsi, kol penktokai užgrojo pabaigtuvių maršą. Kadangi oras buvo puikus, o nuotaika dar puikesnė, šventės dalyviai namo skirstėsi neskubėdami. Šventė pasisekė puikiai!

Žeimelio gimnazijos 5 klasės mokiniai
Gabija Šešplaukytė, Benedict Martinas Magee, Domas Bajoriūnas