Kultūros paso edukacijų  įgyvendinimas  Žeimelio gimnazijoje 2023 m.

Kultūros pasas – priemonė mokinių kultūros pažinimo įpročiams ugdyti ir jų kultūros patirčiai plėsti, teikiant jiems tam tikras kultūros ir meno paslaugas. Kultūros pasas įgyvendinamas vadovaujantis šiais principais: prieinamumo, įtraukties, savarankiškumo ir atvirumo.

Nuo 2023 m. sausio 1 d. Kultūrinės edukacijos sistemos portale www.kulturospasas.lt mokiniui kalendoriniams metams suformuojama paskyra, kuriai priskiriamos lėšos Paslaugoms apmokėti. Mokinio lėšų suma apskaičiuojama pagal Mokinių registro aktualų sausio 1 d. mokinių skaičių, kiekvienam mokiniui skiriant sumą, gautą padalijus Kultūros paso Paslaugoms finansuoti skirtas tikslines valstybės biudžeto lėšas iš mokinių skaičiaus.

Kultūros paso paslaugose mokiniai gali dalyvauti su klase ar grupe, o mokiniai nuo 16 metų paslaugas gali užsisakyti ir dalyvauti individualiai.

Žeimelio gimnazijos mokiniai per 2023 m. dalyvavo 12-oje  skirtingų edukacinių užsiėmimų.

Vasario 27 d. 1g (11 mok.) ir 2g (14 mok.) klasės mokiniaidalyvavo  gimnazijoje virtualios realybės filme „Angelų takais“. Tai  Kristinos Buožytės ir Vitalijaus Žuko kūrinys, skirtas dailininko, kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybai pagerbti. Virtualios realybės filmas kvietė VR erdvėje leistis į pažintį su 60-čia lietuvių dailininko paveikslų: „Ramybe“, „Angelėliais (Rojumi)“, „Aukuru“, „Angelu“, „Žinia“, „Saule“. Filme aptinkami ir atskiri kai kurių paveikslų fragmentai: aplinka, objektai, detalės, šviesos, dangus, žemė. 25 minučių trunkančią kelionę „Angelų takais“ lydėjo  paties M. K. Čiurlionio ir kompozitoriaus Mindaugo Urbaičio muzika.  Virtualios realybės filmo metu mokiniai susipažino  ir pagilino žinias apie  su M. K. Čiurlionio kūrybą.

Gegužės 23 d. 1 kl. (10) ir 3 kl.(9) mokiniai dalyvavo edukacijoje „Smalsiukų laboratorija“.  Tai Pasvalio krašto muziejuje vykstantis edukacinis renginys, sujungiantis istoriją, gamtos mokslus bei chemijos eksperimentus į vieną visumą.  Edukacijos metu mokiniai savarankiškai eksperimentavo: stebėjo įvairias chemines reakcijas, aiškinosi daiktų fizikines savybes, susipažino su sąvokomis, sužinojo įvairių istorinių faktų. Edukacijos metu mokiniai  išmėgino įvairaus dydžio ir formų magnetus, „sukėlė“ lietų stiklinėje, padarė ugnikalnį ar net sniegą.  

Birželio 20 d. gimnazijoje 5 kl. (22), 6 kl.(11), 7 kl. (16), 8 kl. (17) mokiniai dalyvavo Kultūros paso edukacijoje „Ekologinis iššūkis – eksperimentai laboratorijoje“. Ekologinis iššūkis – interaktyvus edukacinis užsiėmimas, kuriame susipina mokslas, menas ir kultūra. Mokiniai nagrinėjo svarbias temas: ozono sluoksnio plonėjimas, šiltnamio efekto susidarymas, plastiko atliekų mažinimas. Edukacijos metu susipažino su tikrais cheminiais indais, jų paskirtimi ir pavadinimais, pamatė ir eksperimentavo su įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Visi norintys mokiniai turėjo galimybę palaikyti ugnį rankose.

Birželio 21 d. 1g kl. (11) -2g kl.(14)  mokiniai dalyvavo  nuotoliniame Lietuvių išeivių Amerikoje patirtys Sovietų Lietuvoje dokumentiniame filme „Kelionės namo“. Ramunės Rakauskaitės dokumentinis filmas „Kelionės namo“ – tai nuotaikinga, niekad kine nepasakota istorija apie pirmąsias Amerikos lietuvių akistatas su okupuota tėvyne. Karo metais priverstiems palikti šalį filmo herojams įstrigo nostalgiški, naivūs tėvynės vaizdiniai ir lūkesčiai. Tačiau atvykus jų laukė kitokia realybė! Ši grįžimo namo istorija atskleidžia praėjusios epochos dvasią, dviejų civilizacijų sandūrą, spalvingus herojus ir jų netikėtas patirtis. Filmas mokiniams leido pažvelgti į Lietuvos istoriją visai nauju rakursu, permąstyti „laisvės“, „tėvynės“, „tautos“, „patriotizmo“ ir kitas pamatines sąvokas.

Spalio 12 d. 2 kl. (9), 3 kl. (13) ir 4  kl.(10) mokiniai vyko į Žaliūkių malūnininko sodybą-muziejų. Mokiniai dalyvavo edukacinėse kultūros paso programose: „Duonos kepimas“, „Piemenėlių vargai ir pramogos“ ir „Daraktorinė mokykla“.  Vaikai sužinojo, kaip kepama duonelė. Po to antrokai ir ketvirtokai buvo pakviesti kerdžiaus tapti piemenėliais ir sužinojo įvairių dalykų apie ganiavą senajame kaime. Galiausiai ragavo lauže keptų bulvių su lupenomis. Trečiokai dalyvavo edukacinėje „Daraktorinė mokykla“ programoje. Užsiėmimo metu vaikai sužinojo, kokios buvo mokymosi sąlygos, slaptosios daraktorinės lietuviškos mokyklos. Susipažino su mokymo priemonėmis, dėstomais dalykais, kaip dirbo ir gyveno daraktoriai. Užsiėmimo metu bandė rašyti lietuvišką abėcėlę ant medinių lentelių žąsies plunksnomis.

Spalio 20 d. 1 kl. (16) mokiniai  vyko į Šiaulių jaunųjų gamtininkų centrą, kur dalyvavo dviejose edukacijose: „Kuriame florariumą“ ir „Kačių gentis“ V. Kavaliauskienės  katinų muziejuje.   Pirmoje edukacijoje mokiniai kūrė florariumą: stiklainiuose sodino gėlių daigelius, juos puošė ir laistė. Sodinukus pirmokai parsivežė į mokyklą, kur jais rūpinsis ir prižiūrės. Antroje edukacijoje mokiniai apžiūrėjo Katinų muziejuje esančius eksponatus, susipažino ir pabendravo su muziejuje gyvenančiais penkiais katinais. Muziejuje išgirdo daug istorijų apie katinus, patys sukūrė kačių gentį.

Spalio 18 d. 3 kl.(13) mokinių vyko į Pasvalio krašto muziejų, kur dalyvavo edukacijoje „Apie bitučių gyvenimą“. Tai linksma edukacija, kurios metu mokiniai susipažino  su bitininkystės amatu per bitučių varžytuves. Su bitininkystės papročiais mokiniai  susipažino minant mįsles, šokant bendrą bitučių šokį, piešiant bičių Deivę, sprendžiant dėlionę iš fotografijų, žiūrėdami vaizdo medžiagą apie spiečiaus gaudymą, degustavo bitučių gaminamų produktus.

Lapkričio 7 d. 5 kl. (16)  mokiniai viešėjo „Išmaniojoje mokykloje“ Šiauliuose. Čia jie dalyvavo dviejose edukacijose: „Ar robotas gali kurti meną“ ir „Porceliano raštai“. Pirmos edukacijos metu mokiniai konstravo robotus, kurių pagalba vėliau kūrė spiralinius ir skritulinius raštus. Antroje edukacijoje penktokai dekoravo porcelianinius puodelius, kuriuos galės kam nors padovanoti ar iš jų gerti arbatą patys.

Kultūros paso edukacijų metu mokiniai   ugdė  kultūros  pažinimo įgūdžius  ir  praplėtė kultūrinę  patirtį.

Kultūros paso koordinatorė   Virgutė Gribienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *