Ką atskleidžia gimnazijų ir vidurinių mokyklų reitingas

Lyginant miesto ir kaimo mokyklas dažnai vyrauja nuomonė, kad miesto mokyklų mokiniai įgyja kokybiškesnį išsilavinimą, jų pasiekimai svaresni. Tačiau pastarąjį dešimtmetį savaitraščio “Veidas” kasmet sudaromas Lietuvos gimnazijų ir vidurinių mokyklų reitingas atskleidžia kitokią situaciją. 2012 m. reitinge, kuris su­da­ry­tas pa­gal 2010–2011 moks­lo me­tų re­zul­ta­tus, iš vi­so įver­tin­ta 460 ugdymo įstaigų.* Buvo tiriama, kaip abiturientams se­kė­si lai­ky­ti ke­tu­ris bran­dos eg­za­mi­nus (lie­tu­vių, ma­te­ma­ti­kos, už­sie­nio kal­bos ir is­to­ri­jos), kiek moks­lei­vių už mi­nė­tus bran­dos eg­za­mi­nus su­rin­ko nuo 90 iki 100 ba­lų, kokie sto­ji­mo į aukš­tą­sias uni­ver­si­te­ti­nes mo­kyk­las Lie­tu­vo­je ir už­sie­ny­je rezultatai. Žvelgiant į reitingą matyti, kad ne viena kaimo vidurinė mokykla užima gerokai aukštesnę poziciją nei miesto mokyklos. Žeimelio vidurinė mokykla pagal reitingą taip pat yra gana aukštoje – 153-oje vietoje. Akivaizdu, kad mokykla lenkia ne tik visas Pakruojo rajono vidurinio ugdymo įstaigas, bet ir beveik visas kaimyninių rajonų bei daugelį respublikos mokyklų. Peršasi išvada, kad mūsų mokykla, kaip ir daugelis kitų mokyklų, atitinka šiuolaikinei mokyklai keliamus reikalavimus, o teikiamas išsilavinimas nė kiek ne prastesnis nei miesto mokyklų. Deja, nors ugdymo kokybė – svarbiausias kiekvienos mokyklos veiklos rodiklis, tačiau artėjanti 2014-2015 metų mokyklų tinklo pertvarka ypač grėsminga būtent kaimo vidurinėms mokykloms, kadangi bus vykdoma atsižvelgiant pirmiausia į Vyriausybės dokumentuose apibrėžtą mokinių skaičių. Taip mitas, kad miesto mokyklos yra pranašesnės, pamažu taps tikrove. Kaime vidurinį ugdymą teikiančių mokyklų paprasčiausiai nebeliks.

*Lietuvos gimnazijų ir vidurinių mokyklų reitingas publikuojamas savaitraštyje „Veidas“ Nr.17, 2012m. balandžio 23 d.