Susitikimas su archeologais

Praėjusią savaitę Kairelių kaime ekspediciją surengė Klaipėdos universiteto vyresnysis mokslo darbuotojas, archeologas, profesorius, habl. dr. Algirdas Girininkas. Eksperimentus atliko doktorantai: Gvidas Slah, Tomas Rimkus bei bakalauro studijų studentai Vilius Memgaudis ir Marius Mačiulaitis.

Vyko akmens amžiaus įrankių gamyba, susitikimas su apylinkių gyventojais, grupei 3g. kl, gimnazistų, lankančių dailės užsiėmimus ir kraštotyros būrelį, buvo pravesta pamoka netradicinėje aplinkoje.

Kairelių kaimo istoriją Žeimelio valsčiaus monografijoje išsamiai aprašė kraštietė, žurnalistė, redaktorė Audronė Škiudaitė – Girininkienė. Gyvendama Vilniuje ji visą laiką jautė didžiulę trauką šiam kraštui. Į neseniai įsigytą savo senelių sodybą jos vyras, archeologas, prof. habl. dr. Algirdas Girininkas pasikvietė savo studentus.

Susitikimų su gyventojais ir moksleiviais organizatore tapo ponios Audronės mokslo draugė Raimonda Gasperavičienė.

Vieną vakarą grupei žmonių iš Joniškio kilęs Klaipėdos universiteto doktorantas Gvidas Slah pasakojo apie kelionę į savo tėvo gimtinę, esančią Pietų Afrikoje, netoli Alžyro. Įdomiai ir išraiškingai Gvidas pateikė to krašto istoriją, kalbėjo apie berberų gentį, žmonių buitį, papročius, tradicijas, pasakojimą pagyvino nuotraukomis.

Smagiai ir turiningai praėjo  vakaras.

Į panašų susitikimą atvyko  dailės ir technologijų mokytoja Inga Strižigauskienė su 3g. kl. gimnazistais, lankančiais dailės pamokas, ir tos pačios klasės kraštotyrininkai su  būrelio vadove.

Netradicinė pamoka vyko ramybe dvelkiančiame sode. Ant stalelio buvo sudėta žaliava ir jau pagaminti akmens amžių menantys įrankiai iš titnago, rago, kaulo:  gremžtukai, peiliai, kirvukai, žvejybos ir medžioklės reikmenys.

Doktorantas Gvidas pasakojo apie eksperimentinę archeologiją, supažindino su įrankių gamyba ir jų paskirtimi.

Tomas kalbėjo apie titnago paruošiamą skaldymui ir siuntė per rankas ką tik atskeltus gabalėlius.

Vilius rengia bakalauro darbą, kuriame tyrinėja molio gaminių masės struktūrą. Būsimas archeologas demonstravo savo lipdinius ir pasakojo apie jų gamybos technologijas.

Profesorius Algirdas Girininkas kalbėjo apie archeologo profesiją, su kokiais mokymo dalykais ji siejasi, kvietė atvykti besidominčius šia sritimi. Parodė sodyboje iškastą duobę ir papasakojo, kaip iš beržo tošies lydo dervą, kaitina titnagą ir dega molio dirbinius. Pasakojo apie  buvusioje  Kairelių kaimo gyvenvietėje randamus akmens amžiaus eksponatus.

Pamokos dalyviai įdėmiai apžiūrinėjo įrankius, patys bandė įskelti ugnį, įtempti lanką, visi stebėjo Gvido pagamintos strėlės skrydį per sodą, ragavo sodybos šeimininkės vaišių.

Raimonda Gasperavičienė padėkojo už šiltą, malonų priėmimą ir įdomią pamoką netradicinėje aplinkoje.

Regina Noreikienė

Kraštotyros būrelio vadovė