Stovykla „Vieną kartą Žeimelyje“

stovyklos atidarymasLiepos 23-27 dienomis Lietuvos evangelikų liuteronų centras organizavo tarptautinę jaunimo stovyklą. Į stovyklautojų gretas įsijungė ir 5 Žeimelio gimnazijos kraštotyrininkai: Agnė Bulytė, Samanta Sidaugaitė, Odeta Užkuraitytė, Justas Kazakevičius, Marius Žilgužis. Stovykla „Vieną kartą Žeimelyje“, skirta evangelikų liuteronų kunigų Kristijono Donelaičio ir Gothardo Frydricho Stenderio 300 metinėms paminėti, prasidėjo mišiomis. Stovyklautojams nuobodžiauti neteko: vyko paskaitos, praktiniai užsiėmimai, ekskursijos ir išvykos, koncertas, krepšinio varžybos ir vakarojimai prie laužo. Perkusiniais instrumentais groti mokė Kretingos meno mokyklos mokytojas Viačiaslavas Krasnopiorovas. Į Žeimelio kultūros namus buvo pakviesta jaunimo pamėgta elektroninės muzikos grupė iš Vilniaus „Golden Parazyth“. Du vakarus vyko krepšinio su žeimeliečiais varžybos, kurių nugalėtojais tapo šeimininkai. Apie K. Donelaičio gyvenimą ir kūrybą paskaitą skaitė Šilutės liuteronų parapijos kunigas istorikas Remigijus Šemeklis. Keistuolių teatro aktorius Justas Tertelis supažindino su teatru, mokė vaidybinio meno. Išklausę paskaitą, stovyklautojai interpretavo ir vaidino K. Donelaičio poemą „Metai“. Man, kaip šio krašto atstovei, teko pristatyti didingą Žiemgalos krašto asmenybę G. F. Stenderį. Buvo organizuotos išvykos į Pakruojo ir Dovydiškio dvarus. Lydimi kunigo J. Mišeikio ieškojome išlikusių liuteroniškų pėdsakų. Su mūsų miesteliu supažindino muziejaus „Žiemgala“ vadovas Pranas Razgus. Jis išsamiai papasakojo Žeimelio istoriją, supažindino su muziejuje saugomais eksponatais, parengtomis parodomis. Aplankėme liuteronų kapines ir koplyčią. Kraštietė etnologė Auksė Noreikaitė pravedė latvių kalbos pamokėlę su praktinėmis užduotimis. Labai įdomi ir naudinga buvo Vilniaus Dizaino kolegijos Taikomosios fotografijos katedros vedėjos dėstytojos Aurelijos Maknytės paskaita. Išklausę fotografavimo meno paslapčių, stovyklautojai su fotoaparatais pasklido po Žeimelio gatves. Užfiksuoti vaizdai nustebino dėstytoją, buvo nutarta surengti nuotraukų parodą Žeimelyje, o vėliau ir kituose Lietuvos kampeliuose. Žeimelio gimnazijos kraštotyrininkai stovykloje susirado naujų draugų, geriau pažino evangelikų liuteronų tikėjimą, išklausė daug įdomių paskaitų, turėjo praktinių užsiėmimų. Stovyklautojams vadovavo ir jais rūpinosi Biržų, Žeimelio, Alkiškių kunigas Juozas Mišeikis, Kretingos meno mokyklos mokytoja Rūta Šulskienė, Klaipėdos universiteto dėstytoja Marta Karaliutė, Tauragės rajono Batakių evangelikų liuteronų parapijos kunigas Karolis Skausmenis;  filmavimą ir laisvalaikį organizavo prodiuseris Tomas Pavilanskas Kalvanas, talkino menininkė iš Vilniaus Rūta Mėčėjienė. Paskutinę stovyklavimo dieną evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko konfirmacijos šventė. Stovyklautojai išsiskirstė, tačiau pradėti darbai dar nesibaigė. Iš nufilmuotų stovyklos akimirkų ir Žeimelio liuteronų parapijos istorijos bus kuriamas filmas, ruošiama nuotraukų paroda. Mūsų moksleiviai parengs kraštotyrinį darbą, pasidalins 12stovyklos įspūdžiais su draugais. Vyskupo M. Sabučio, kunigo J. Mišeikio ir stovyklos vadovų planuose jau sklando mintys apie kitų metų susibūrimą Žeimelyje. Tikimės, kad kitais metais jau prisijungs jaunimas iš Latvijos ir Žeimelis pamažu taps Lietuvos ir Latvijos evangelikų liuteronų jaunimo susibūrimų centru.

Kraštotyros būrelio vadovė Regina Noreikienė