Tėvo Marijaus pamąstymai apie Adventą

Š.  m. gruodžio 20 dieną Žeimelio gimnazijoje lankėsi karmelitų vienuolis, kunigas Tėvas Marijus,  į Lietuvą prieš metus atvykęs iš Lenkijos. Šiaulių vyskupijos Pastoraciniame centre karmelitai veda rekolekcijas, į kurias žmonės atvyksta iš visos Lietuvos.  6 ir 2g klasių mokiniai turėjo progą  paklausyti  Tėvo Marijaus pamąstymų apie Adventą, Kristaus  atėjimą, apie šviesą. Tėvas Marijus pasisveikino lietuviškai, dar keletą klausimų uždavė taip pat lietuvių kalba. Mokiniai turėjo puikią galimybę pasitikrinti anglų kalbos žinias, nes didžiąją susitikimo dalį svečias kalbėjo angliškai. Į mokinių klausimus Tėvas Marijus atsakė ilgais pamąstymais remdamasis evangelijomis. Jaunimui priminė, kad visus atsakymus į kylančius klausimus galima rasti skaitant Jaunimo Katekizmą  ,,YOUCAT‘‘. Džiugu, kad 10 klasės mokinė Olivija Usonytė  išdrįso vertėjauti.  Ačiū drąsiai merginai, ačiū „Žiemgalos“ muziejaus vedėjai Daivai Skrupskelytei, kuri ir inicijavo šį susitikimą.

Truputėlis  istorinių žinių apie karmelitus. Karmelitai – bendras dviejų katalikiškų vienuolių ordinų ir vienos kongregacijos pavadinimas. Pavadinimas kilęs nuo Karmelio kalno. Pirmieji karmelitai į Lietuvą atvyko iš Lenkijos. Iš viso LDK veikė 45 vienuolynai. Dabartinėje Lietuvos teritorijoje karmelitų vienuolynai veikė Vilniuje, Linkuvoje, Pumpėnuose, Kėdainiuose, Raseiniuose, Tabariškėse, Kražiuose. Karmelitai dirbo mokyklose, vadovavo parapijoms, įsteigė prieglaudų. Visi karmelitų vienuolynai Lietuvoje buvo uždaryti po 1831 m. ir 1863 m. sukilimų.

Karmelitai gyvena atsiskyrėliškai ir laikosi didelio dvasingumo, jų apranga – juodai  rudas, diržu sujuostas abitas, škaplierius ir pelerina su kapišonu. Ordino vienuoliai gyvena atskirose celėse, laikosi tylos, pasninkų, kasdien renkasi bendrai maldai. Centras – Romoje. Dirba daugelyje sielovados, mokslo ir švietimo sričių. Karmelitų vienuolių gyvenimo tikslas – jungtis su Dievu nuolat meldžiantis. Karmelitų nuostatai labai griežti: praktikuojamas asketizmas, ribojamas žodinis bendravimas. Ordine daug dėmesio skiriama Švenčiausiosios Mergelės Marijos garbinimui. Šiuo metu Lietuvoje veikiančio karmelitų vienuolyno nėra. Tėvo Marijaus teigimu, Lenkijoje yra 70 vienuolių.

Tikybos mokytoja                                        Vilma Plačakienė