Tarptautinis mokyklų bibliotekų projektas  „Baltų literatūros savaitė“ Žeimelio gimnazijoje

Tarptautinis mokyklų bibliotekų projektas „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“, kuriame dalyvauja Lietuvos ir Latvijos mokyklos, kviečia moksleivius ir mokytojus dažniau paimti į rankas kaimyninės šalies rašytojų parašytą knygą, domėtis mus siejančia istorija ir kultūra. Nuo 2017 m. kasmet vykstančio projekto iniciatoriai – Jonavos rajono Žeimių mokyklos-daugiafunkcio centro bibliotekininkai, nuo 2018 m. projektas organizuojamas kartu su Vytauto Didžiojo Universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto  Letonikos centru. Projekto tikslas – skatinti Lietuvos ir Latvijos mokinių pažintį su kaimynine šalimi, stiprinti baltišką tapatybę. Siekiama plėsti mokinių akiratį, stiprinti komunikacinius ir skaitymo gebėjimus.
„Baltų literatūros savaitė“ vyksta, kai Lietuvoje ir Latvijoje yra minima ir Baltų vienybės diena, ir rudens lygiadienis, ir Europos kalbų diena – visa tai suteikia puikią progą bendrauti mums visiems pažįstama draugystės kalba.
Projekto organizatoriai: Jonavos rajono Žeimių mokykla-daugiafunkcis centras, Vytauto Didžiojo universitetas.
Projekto partneriai: Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje, Jonavos rajono savivaldybė.
Projektą remia: „Kavos Draugas“, RTTAX, „Save24“,  „Glasseson“,  „Sapiegosklinika“.
Antri metai į projektą įsijungė ir Žeimelio gimnazija.   Viena iš projektui skirtų veiklų gimnazijoje, tai 4 klasės mokinių pažintis su Latvijos autorės Zane Zusta knyga vaikams „Ūkė Pūkė randa išeitį“. Mokiniai perskaitė knygą apie smalsią ir išmintingą pelėdžiukę Ūkę Pūkę, kuri moko vaikus, kad nėra padėties be išeities. Per dailės pamoką su technologijų-dailės mokytoju Sauliumi Zapalskiu iliustravo Ūkė Pūkės nuotykius. Piešiniai papuošė gimnazijos  biblioteką.
Rugsėjo 21 dieną vyko integruota lietuvių k., istorijos ir muzikos pamoka 7 ir 9 klasių mokiniams. Pamokoje švelniais kanklių akordais  skambėjo latvių liaudies daina „Akmenėlis vandenėlis“.   Istorijos mokytoja Lina Ulinienė  priminė  Baltų genčių istoriją, rugsėjo 22 dienos svarbą.    Mokiniai pristatė latvių ir lietuvių   kalbų giminystės garsų panašumus ir skirtumus. Buvo gražu klausytis dialogo latvių kalba. Lietuvių k. mokytoja Aldona Plakbarzdienė pravedė  mokiniams garsines latvių k.  žodžių pratybas.  9 klasės mokiniai padainavo  latvių vaikų  dainą „Ar vilcinu Riga braucu“ , muzikos mokytoja Edita Dovidonienė.  Ši pamoka privertė visus susimąstyti apie tai, kaip svarbu išsaugoti kalbą, brolybę, tautų laisvę.
Rugsėjo 22 dieną 8  klasės mokiniai, lydimi lietuvių kalbos mokytojos Vitos Songailienės ir muzikos mokytojos Daivos Gasėnienės vyko į Pelaniškių piliakalnį, kur vyko  integruota  lietuvių kalbos ir muzikos pamoka  „Vienybė težydi“ .  Pamoka buvo skirta paminėti Baltų vienybės dienai, jungiančiai dvi valstybes – Lietuvą ir Latviją.
Pamokos metu mokiniai  ne tik susipažino  su lietuvių  ir latvių liaudies dainomis, bet ir  patys dainavo lietuvių liaudies dainą „Ant kalno klevelis stovėjo“ ir latvių liaudies dainą „Kur tu teci“.  Taip pat sužinojo, kokią svarbią vietą  abiejų tautų dainose ir   mitologijoje  užima Saulės simbolis. Prie laužo mokiniai  ne tik dainavo dainas, žaidė žaidimus, minė mįsles, pynė  lietuvių ir latvių vėliavų spalvų bendrystės apyrankes, bet ir valgė pyragą,  lauže keptas bulves, gėrė arbatą. Įdomi pamoka kitoje aplinkoje:  įgyta nauja patirtis, gera nuotaika ir ilgam išliekantys įspūdžiai.

Spalio 7 dieną vyko integruota anglų – latvių kalbos pamoka „Panašumai ir skirtumai latvių ir lietuvių šventėse“ 2 g klasėje. Mokinės Ema Kizinytė  ir Elinga Dovidonytė pasirinko Velykų šventę. Pamokai paruošė skaidres angliškai apie lietuvių ir latvių Velykų šventės panašumus bei skirtumus. Dešimtokai ne tik sužinojo daugiau apie kaimynus latvius, apie jų Velykų šventės tradicijas bei patiekalus, bet ir  sprendė rebusą anglų kalba.  Mokiniai ir anglų kalbos mokytoja Virginija Aniūnaitė džiaugėsi  galimybe susipažinti ir pakalbėti apie tradicijas plačiau.

Bibliotekoje veikė spaudinių paroda „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“.
Džiaugiamės galimybe dalyvauti projekte, įdomios pamokos ir veiklos  praplėtė mokinių akiratį, pagerino komunikacijos ir skaitymo  gebėjimus.
Bibliotekininkė Virgutė Gribienė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *