Kultūros paso edukacijų  įgyvendinimas Žeimelio gimnazijoje 2022 m.

Jau ketvirti metai Lietuvos mokyklos, besimokančios pagal bendrojo ugdymo programas, kultūros pažinimo įpročiams ugdyti ir jų kultūros patirčiai plėsti turi galimybę naudotis Kultūros paso teikiamomis paslaugomis. Kultūros pasui įgyvendinti kalendoriniais metais vienam mokiniui buvo skirta 12 eurų, kurie panaudojami kultūros paso paslaugoms finansuoti. Šiemet gimnazijos mokiniai aktyviai dalyvavo Kultūros paso teikiamose edukacijose: nuotolinėse, teikiamose tik paslaugos gavėjo įstaigoje (išvažiuojamosiose) ir teikiamose tik kultūros įstaigose.
Sausio 28 d. 10 klasės mokiniai vyko į Joniškyje esančią sinagogą, kur dalyvavo edukacinėje ekskursijoje „Paslaptingas sinagogų pasaulis“. Edukacinės ekskursijos metu moksleiviams buvo praskleista intriguojanti sinagogų istorijos uždanga ir atskleistas jų paslaptingas pasaulis.
Kovo 6 d. 11- 12 kl. mokiniai lankėsi Andriaus Kaniavos monospektaklyje „Tūla ir kiti“ pastatytą Jurgio Kunčino romano „Tūla“ ir apsakymų motyvais. Tai pjesė balsui ir pianinui, pasakojimas apie meilę. Meilę Vilniui ir moteriai.
Birželio 9 d. 1-4 klasių mokiniai vyko į Šiaulius, kur jų laukė trys edukacijos: „Senoviniai vardiniai sausainiai“, Piemenėlių vargai ir pramogos“ ir „Ekskursija šokolado muziejuje ir šokolado dirbtuvės“.
Žaliūkių malūnininko sodyboje dalyvavo edukacinėje programoje „Senoviniai vardiniai sausainiai“. Edukacijos metu mokiniai susirinkę malūnininko sodyboje kepė ir ragavo ką tik iš krosnies ištrauktus senoviškus naminius sausainius, kurie dažniausiai būdavo kepami vardinių proga. Šios edukacinės programos metu kuratorės pasakojo apie asmeninių švenčių papročius Lietuvoje ir kitose šalyse ir apie tradicinių kepinių receptūrą ir paruošimo ypatumus. Edukacinės programos metu kuratorės demonstravo ir organizavo praktinę eigą: kaip paruošiama krosnis, kaip iš paruoštos tešlos formuoti kepinius, kaip juos sudėti į skardas.
Kol sausainiai kepė, mokiniai žaidė liaudiškus anksčiau žmonių mėgiamus kambario žaidimus – „Žiedo dalinimas“, „Atspėk“, „Katinas ant pečiaus“, „Žydi radasta“. Edukacinio užsiėmimo  „Piemenėlių vargai ir pramogos” metu mokiniai Žaliūkių malūnininko sodyboje susipažino su ganiavos  tradicijomis, žmonių tarpusavio santykiais senajame Lietuvos kaime, kaimo gyvenimo ritmiškumu. Kerdžiaus ragas kvietė mažuosius tapti piemenėliais ir sužinoti įvairių dalykų apie ganiavą senajame kaime. Mokiniai net tik sužinojo, kaip buvo daromi piemenų muzikos instrumentai: iš medžio žievės ir mediniai lumzdeliai, skudučiai, švilpynės, šiaudo birbynės, bet pabandė juos padaryti ir jais paraliuoti. Taip pat mokėsi nusivyti virvutę ar virvę, padaryti pantį, žaidė tradicinius piemenėlių žaidimus. Galiausiai ragavo lauže keptų bulvių su lupenomis. Šioje edukacijoje piemenėlių vargai nedideli, o pramogos – smagios.
Edukacinio užsiėmimo „Ekskursija šokolado muziejuje ir šokolado dirbtuvės“ metu mokiniai išgirdo šokolado istoriją, praplėtė žinias apie senųjų Centrinės Amerikos gyventojų kultūrą, Europos karalių ir Lietuvos dvarų gyvenimą,  sužinojo, kaip kakavmedžio sėklos virsta šokoladu, suprato, kuo skiriasi juodasis nuo baltojo šokolado. Muziejaus dirbtuvėse pamatė visą šokoladinių saldainių gaminimo procesą bei patys trumpam tapo šokolado meistrais! Derindami šokoladą su įvairiais pagardais savo rankomis gamino šokoladinius saldainius ir čia pat jų paragavo. Namo grįžo su pačių pagamintu skanėstų lauknešėliu, įspūdžiais ir žiniomis.
Birželio 14 d. 6 klasės mokiniai vyko į Šiaulius, kur Žaliūkių malūnininko troboje dalyvavo edukacinėje programoje „Duonos kepimas“. Mokiniai sužinojo, kokia duona kepama Lietuvoje, apie tradicinės ruginės duonos paplitimą ir išskirtinumą, duonos kelią nuo sėjos iki stalo, valstiečių buityje gyvavusias duonos kepimo tradicijas, papročius ir ritualus. Mokiniai darė kepalėlius, puošė tradiciniais saulės, kryžiaus, rombo, apskritimo, eglutės ženklais, kurie padaromi įspaudžiant duobutes ar brūkšnelius. Kol kepė duona, vaišinosi krosnyje keptos ruginės duonutės, užteptos sviestu, pabarstytos linų sėmenimis ir kanapėmis, prisiminė lietuvių patarles, priežodžius, mynė mįsles apie duoną, rugius, krosnį. Edukacinės programos metu mokiniai išmėgino, kaip veikia akmeninės rankinės girnos. Namo grįžo su lauktuvėmis – iškeptos duonos kepalėliu.
Birželio 16 d. 6 klasės mokinai vyko į Rokiškio rajone esantį Ilzenbergo dvarą, kur dalyvavo edukacinėje ekskursijoje „Užkoduota kelionė po Ilzenbergo dvarą“. Inovatyvios edukacinės ekskursijos metu mokiniai susipažino su daugiau kaip 500-uosius metus gyvuojančio šio dvaro istorija, architektūra bei kraštovaizdžiu. Susiskirstę į komandas, gavę dvarvietės planą bei žemėlapį narpliojo ir ieškojo atsakymų į paruoštas užduotis. Edukacijos pabaigoje iššovė iš apžvalgos aikštelėje esančios Švedijos-Rusijos karą menančios patrankos.
Spalio 6 d. 1 kl. mokiniai dalyvavo Pakruojo Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos VAIKŲ ERDVĖJE rengiamoje edukacijoje „Žąsies plunksna ant beržo tošies“. Senoji mokykla „Žąsies plunksna ant beržo tošies“ – originali, niekur kitur nevykdoma edukacinė programa. Mokiniai išbandė ne tik rašymą žąsies plunksna, vietoj popieriaus lapo – beržo tošis, bet savo noru ir bausmę už neklausymą ar kokį kitą prasižengimą – klūpėjimą ant kampe supiltų žirnių.
Spalio 11 d. 7-10 klasių mokiniams gimnazijoje išvažiuojamoji Kultūros paso edukacija „Natūralių kvepalų gamyba“. Mokiniai susipažino su parfumerijos menu ir sukūrė asmeninių kvepalų formulę. Užsiėmimo metu degustavo daugybę skirtingų eterinių aliejų – nuo prabangių gėlių aromatų iki citrusų ir prieskoninių kvapų. Kiekvienas užsiėmimo dalyvis pasigamino natūralius aliejinius kvepalus iš natūralių esencijų.
Spalio 14 d. 10 klasės mokiniai dalyvavo nuotolinėje edukacijoje „Šiuolaikinis internetinis folkloras: memai“. Edukacijos pradžioje mokiniai buvo supažindinami su šiuolaikinio ir tradicinio folkloro žanrais, jų funkcijomis ir kaita. Vėliau, naudodami internete esančias nemokamas ,,memų“ kūrimo programas, mokiniai sukūrė savo ,,memus“, atspindinčius šiuolaikinio gyvenimo aktualijas. Spalio 18 d. nuotolinė edukacija 6 kl. mokiniams „Lietuvių mitų burtai“. Užsiėmimo metu mokiniai susipažino su lietuvių mitais, jų veikėjais, atsiradimu. Mokiniams buvo pristatyti pagrindiniai lietuviškų mitų veikėjai: aitvarai, laumės, kaukai, velniai ir t.t. Pristačius pagrindinių mitų veikėjus mokiniams buvo skaitomi mitai. Po pristatymo mokiniai sudalyvavo interaktyvioje „Kahoot“ viktorinoje „Susipažinkime su lietuvių mitais“.
Lapkričio 8 d. 6-9 klasių mokiniams išvažiuojamoji Kultūros paso edukacija „Paukščiai lietuvių kultūroje“. Pamoką vedė kvalifikuotas, pedagoginį ir gamtamokslinį išsilavinimą turintis edukatorius, Lietuvoje žinomas ornitologas Gediminas Petkus. Edukacijos metu „Paukščiai Lietuvos kultūroje“ mokiniai susipažino ne tik su sutinkamais mūsų aplinkoje paukščiais ir juos mokėsi atpažinti iš išvaizdos, elgesio ar balsų, bet ir sužinojo, kurie paukščiai laikomi ateities pranašais, mistinėmis būtybėmis ar namų sargais, klausėsi lietuviškų sutartinių, išbandė profesionalią paukščių stebėtojų įrangą – žiūronus.
Puikios pažintinės, praktinės edukacijos, kurių metu mokinai pagilino žinias, praplėtė akiratį ir įdomiai praleido laiką.

Kultūros paso koordinatorė gimnazijoje Virgutė Gribienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *