Gimnazijoje paminėtos T.Grotuso 230-osios gimimo metinės

Trečiadienį, sausio 21 dieną, gimnazijoje įvyko pasaulinio garso Lietuvos fiziko ir chemiko Teodoro Grotuso ( K.J.D. von Grotus, 1785-01-20 – 1822-03-26) 230-ųjų gimimo metinių minėjimas. Mokslininkas didžiąją savo gyvenimo dalį praleido netoli Žeimelio esančiame Gedučių dvare. Minėjimą parengė Žeimelio seniūnijos, daugiafunkcinio centro, žemės ūkio mokyklos ir gimnazijos atstovai. Įsimintiniausius ir svarbiausius Gedučių atsiskyrėlio mokslininko gyvenimo įvykius pristatė Žeimelio žemės ūkio mokyklos fizikos mokytojas Vitoldas Šimaitis. Apie mokslininko garsius darbus ir įdomius gyvenimo faktus papasakojo gimnazijos fizikos mokytojas Saulius Žilinskas. Bandymą ,,Kalnakasių lempa‘‘ pademonstravo buvęs gimnazijos mokinys, dabar Šiaulių universiteto informatikos fakulteto studentas Deivydas Katlauskas. Guostagalio seniūnas, kurio seniūnijoje randasi Gedučiai, pasidžiaugė gražiu renginiu ir palinkėjo, kad niekada neužgestų uždegta šviesa. Žeimelio seniūnijos seniūnė Vitalija Dobrovolskienė visiems renginio organizatoriams ir svečiams prisiminimui įteikė dovanėles su seniūnijos atributika.

Minėjimo dalyviai sužinojo daug įdomių faktų apie mūsų krašto mokslininką, kuris per neilgus 37 savo gyvenimo metus atliko labai daug mokslinių darbų. 1805m., stažuodamasis Romoje, paskelbė elektrolizės teoriją. Nuo 1808m. iki pat tragiškos mirties gyveno Gedučiuose. Tyrė dujų degimą, sprogimą, organinių junginių elektrolizę, meteoritus, Likėnų mineralinius šaltinius. Pirmasis suskirstė medžiagas pagal fotoaktyvumą į laidininkus, pusiau laidininkus ir izoliatorius. Savo darbuose suformulavo ne tik pagrindinius fotochemijos dėsnius, bet ir pirmą kartą paaiškino šviesos cheminio veikimo teoriją, kurią toliau plėtojo Dž. Dreiperis ir A. Einšteinas. 1814 m. buvo išrinktas Tartu universiteto profesoriumi, bet pareigų atsisakė. T.Grotusas  buvo didis mokslininkas ir atradėjas, pralenkęs laiką, ir savo laiku  daugelio nesuprastas.

Ir dabar šalia buvusio Gedučių dvaro ošia miškas, pakraštyje prie kelio rymo ąžuolas, po kuriuo, pasak amžininkų, mėgdavo sėdėti T.Grotusas. Išlikusi buvusi mokslininko kapavietė, buvęs kumetyno pastatas, prie kurio, minint  225-ąsias mokslininko gimimo metines, buvo pasodintas ir dabar stiebiasi į viršų jaunas ąžuolas. Ši vieta yra mokinių, atvykusių į mūsų rajoną svečių turistinių maršrutų objektas. Žeimelyje yra gatvė, pavadinta T.Grotuso vardu, apsilankę miestelio ,,Žiemgalos‘‘ muziejuje pamatysime T.Grotuso skulptūrą, kurią sukūrė mūsų kraštietis skulptorius Kęstutis Balčiūnas. Gedučiuose iškilęs paminklinis akmuo su įrašytu mokslininko posakiu: ,,LUX LUCET IN TENEBRIS QUAMVIS NIHIL OBSCURIUS LUCE. THEODOR GROTTHUSS ( Nors šviesa apšviečia tamsą, nieko nėra tamsiau už  šviesą).

Žeimelio gimnazijos direktorės pavaduotoja Raimonda Gasperavičienė